Vyhledávání

Nalezené články: "renesance"

Protivínský zámek má nového majitele. Koupil ho Malajský královský fond

Malajský královský fond koupil zámek Protivín i s přilehlým parkem. Památku chce do roku 2023 zrenovovat, investice bude zhruba půl miliardy korun. Zámek se stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel....

DRBNA HISTORIČKA: Ulice 28. října se do roku 1921 jmenovala Střelničná

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnoval ulici 28. října. Víte, jak se ulice dříve jmenovala? A kde byl původ tehdejšího názvu? A co dříve bylo v domě, ve kterém dnes sídlí policie?

DRBNA HISTORIČKA: Solnice a hrad

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Solnici. Proč je někdy řazena do gotiky a jindy zase do renesance? Dozvíte se také, proč zařadil Tomáš Durdík České Budějovice do Encyklopedie českých hradů. Měly vůbec České Budějovice hrad?

DRBNA HISTORIČKA: Hotel Fried představoval rozmach města před první světovou válkou

Jan Schinko se v dnešním dílu Drbny historičky zaměřil na Hotel Fried. Víte, kde se tento dvoupatrový hotel manželů Lea a Lotty Friedových nacházel? A proč byl po roce 1918 veden jako restaurace?

DRBNA HISTORIČKA: Piaristické náměstí nebylo vždy hezké

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Piaristickému náměstí. Jeho název se objevil na konci 18. století. Víte, proč vlastně nejde o klasické náměstí? A od kdy se v Solnici skladovala sůl? I o tom se dnes Jan Schinko rozepsal.

DRBNA HISTORIČKA: Moderní slovo parfumerie se nepoužívalo, bylo to prostě voňavkářství

Dnešní povídání Jana Schinka je o domu, který nesl nápis Otakar Kámen. Víte, kdo Otakar Kámen byl? A kde všude ve městě měl obchody? A proč se prodejně s parfémy říkalo voňavkářství? I to se dočtete v dnešní Drbně historičce.

DRBNA HISTORIČKA: Budějcké náměstí v roce 1936

Jak vypadalo náměstí v roce 1936? Právě na to se v dnešním dílu Drbny historičky podíval Jan Schinko. Kde na náměstí byla benzinová pumpa? A kam lidé chodili do vyhlášené cukrárny?

DRBNA HISTORIČKA: Prvním ředitelem hudební školy byl Vilibald Scheiber

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky hudební škole na rohu Skuherského a Otakarovy ulice. Prostor, kde škola stojí, byl původně prolukou se statutem stavební parcely. Tuto proluku koupila v roce 1907 Matice školská a o rok později už zde...

DRBNA HISTORIČKA: Secese v Českých Budějovicích

I dnes pro čtenáře máme další díl povídání historika Jana Schinka. Ten se tentokrát zaměřil na secesi v Českých Budějovicích. Víte, co slovo secese znamená? A kde všude ji ve městě najdeme?

DRBNA HISTORIČKA: Vjezd na náměstí se radnici nelíbil, zbourány měly být všechny rohové domy

Na pohlednici pořízené po roce 1918 je zachycen průhled od záložny v ulici Sterneckově na plochu náměstí. Hlavním motivem bylo asi renesanční podloubí záložny, které bylo upraveno ve stylu novorenesance v letech 1908 a 1909. Od roku 1935 má podloubí...

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.