Vyhledávání

Nalezené články: "výhybna"

DRBNA HISTORIČKA: Kdy a proč zmizely z Českých Budějovic Tramvaje

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dobu, kdy České Budějovice křižovaly tramvaje na jednokolejných tratích s výhybnami. Proč se město rozhodlo tramvaje zrušit? A co se stalo s památnými místy, kde tramvaje čekaly na...

DRBNA HISTORIČKA: Nevýhodou budějcké tramvajové sítě byla jednokolejka

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Mariánském náměstí a tramvajích v Budějcích. Víte, jak se dříve Mariánské náměstí jmenovalo? Jak dlouho přes něj jezdily tramvaje nebo proč právě budějcké tramvaje nakonec odjely do Mostu?

DRBNA HISTORIČKA: Dům na rohu Krajinské a Piaristické koupil Albert Čížek. Dole sídlila Mototechna

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky severozápadnímu koutu budějckého náměstí. Tady najdeme dům, který v roce 1927 koupi Albert Čížek. Víte, co všechno v něm bylo? A proč byla kritizována nová fasáda domu?

Silnice, která vede na Živec, dostane nové výhybny

Více než půl roku potrvá uzavírka silnice, která vede z Písku k oblíbené chatě Živec v Píseckých horách. Důvodem je vybudování takzvaných výhyben, díky kterým se na některých místech komunikace rozšíří. Část obyvatel z této novinky radost nemá.

DRBNA HISTORIČKA: Schmerlingova třída po roce 1909

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Žižkově třídě a tramvajím, které tudy jezdily. Víte, jak často jezdily tramvaje? A jakou měly maximální povolenou rychlost? Navíc se v dnešním díle dozvíte i o domech, které v Žižkově třídě stály.

DRBNA HISTORIČKA: Rozcestník na Mariánském náměstí

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky kilometrovnímkům nebo také rozcestníkům. Jeden takový stál na Mariánském náměstí před kasárnami. Proč se na některých uváděla až tři desetinná místa? To se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Felix Vykysalý se učil v cukrárnách ve Vídni. Jeho dům na Lidické zbourali

Dnešní díl Drbny historičky se věnuje Felixu Vykysalému, který byl vyhlášeným cukrářským mistrem. Získával praxi v cukrárnách ve Vídni a znal recepty vyhlášených vídeňských dortů včetně „sachru“. Sídlil v domě, který už dnes na Lidické nenajdeme.

DRBNA HISTORIČKA: Na stavbu divadla nebyly peníze. I přesto se Budějovická pivnice zbourala

Na Mariánském náměstí se v roce 1962 bourala Budějovická pivnice. Místo ní mělo stát nové divadlo. Na něj ale nebyly peníze. I přesto dal tajemník KV KSČ budovu zbourat. Dnes na tomto místě stojí parkoviště.

Jak vypadala dnešní Žižkova třída před rokem 1914?

Schmerlingova třída (dnes Žižkova) na pohlednici pořízené před rokem 1914 je zachycena z Neuhauserova domu, který stál na nároží dnešní Žižkovy a Čechovy ulice. Dům byl poškozen při bombardování města v březnu 1945 a torzo pak strženo. Na stejném...

Metropol byl na příkaz srovnán se zemí. Dodnes v místech vyhlášené pivnice není nic

O týden později znovu přichází na řadu Drbna historička. Jan Schinko se podíval na Metropol, který byl stržen v roce 1962. Na místě, které dříve zásadně žilo, nic není.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.