Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Sobota 25. března 2023  |  Svátek má Marián

Zpátky do minulosti. Porovnejte dnešní Budějovice s těmi historickými

Budějce teď a před desítkami let. Podívejte se, jak některá místa krajské metropole vypadala v minulosti a připomeňte si příběhy s nimi spojené, v některých ze straších dílů seriálu Drbna historička z pera Jana Schinka. Mezi dobovou a aktuální fotkou můžete měnit posuvníkem uprostřed snímku.

Dům na rohu Krajinské a Piaristické

DRBNA HISTORIČKA: Dům na rohu Krajinské a Piaristické koupil Albert Čížek. Dole sídlila Mototechna

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky severozápadnímu koutu budějckého náměstí. Tady najdeme dům, který v roce 1927 koupi Albert Čížek. Víte, co všechno v něm bylo? A proč byla kritizována nová fasáda domu?


Hotel U Tří kohoutů, dnes součást Zvonu

DRBNA HISTORIČKA: Hotel U Tří kohoutů vyhořel. Dnes je součástí Zvonu

Poslední lednový díl Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Hotelu U Tří kohoutů. Víte, podle čeho dostal svoje jméno? A proč se musel začít v roce 1902 stavět nový?


U Tří lvů

DRBNA HISTORIČKA: Jak vznikl název U Tří lvů? Souvisí s renesančním dvorcem na rohu Žižkovy

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko ulici U Tří Lvů. Víte, podle čeho byla ulice pojmenována? A jak vznikl termín Říhárna? I to se dozvíte v dalším povídání známého budějckého historika.


U Hromádků

DRBNA HISTORIČKA: Ve 20. letech minulého století bylo v Budějcích přes 200 hostinců

V posledním letošním díle Drbny Historičky se historik Jan Schinko zaměřil mimo jiné na oslavy Silvestru v Českých Budějovicích. Kolik bylo místa v hostincích? A co rozváželo unavené z hotelu Belle Vue na Včelné?


Masné krámy

DRBNA HISTORIČKA: Masné krámy a krámky chtěla radnice koupit a zbourat

V dnešním dílu Drbny historičky se dozvíte něco o historii Masných krámů. Nebudeme ale mluvit o oblíbené restauraci a pivnici, ale o tom, co jí předcházelo. Místo ní tam totiž po roce 1900 stály obchody, které chtěla radnice vykoupit a následně...


Panská ulice

DRBNA HISTORIČKA: Panská ulice je v historické jádru města poněkud jiná

Poslední listopadový díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Panské ulici. Podíval se na historii jednotlivých domů, jejich majitelů a obyvatel. Víte, v čem se Panská ulice liší od zbytku historického centra? I to se dozvíte v dnešním textu.


Srpen 1968 v centru Budějc

DRBNA HISTORIČKA: 22. srpna 1968. Den, kdy do Budějc dorazily první ruské tanky

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vzpomínce na srpen 1968. Jak to vypadalo, když do Českých Budějovic dorazily ruské tanky? Kde všude tanky stály, a jak na to reagovali lidé? S ohledem na aktuální události na Ukrajině si připomeňme,...

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Google Earth, Státní okresní archiv Č. Budějovice, Anaj7, Jan Schinko, Nebe 2020, Encyklopedie Českých Budějovic, Arnošt Matschin,

Štítky České Budějovice, historie, Drbna historička

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.