Počasí dnes11 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Střední škola obchodní letos oslaví čtvrtstoletí

Zaostřeno na školy. Tak se jmenuje seriál Budějcké Drbny, ve kterém se věnujeme mateřským, základním i středním školám v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Jak to ve školách chodí? Jaké jsou jejich specializace a přednosti? Na tyto otázky i mnohé další odpovídají zástupci jednotlivých škol.

Tentokrát jsme se zaměřili na Střední školu obchodní v Českých Budějovicích. Slovo má ředitelka Jarmila Benýšková.

Jak dlouhou tradici má vaše škola?

„Krátkou... I když si na druhou stranu myslím, že 25 let málo není. Škola zahájila svoji činnost v roce 1989 v Lipenské ulici, tehdy jako Střední odborné učiliště obchodní. Po třech letech se přestěhovala do budovy v Husově ulici, číslo 9, kde sídlí dnes jako Střední škola obchodní.

Za zmínku také stojí, že základy této školní budovy byly položeny v roce 1908 a za rok byla budova předána tehdejší Obchodní škole. Může nás jen těšit, že budova slouží opět svému původnímu účelu. Samozřejmě i s tím nejmodernějším technickým vybavením, které v současné době můžeme našim žákům nabídnout.“

Nepletou si vás zájemci s Obchodní akademií České Budějovice?

„Zpočátku samozřejmě, zvlášť, když jsou obě školy téměř v těsném sousedství. Velice často jsme museli upozorňovat, že jsme Husova 9. Myslím si, že v současné době už veřejnost ví, kde naše škola sídlí.“

Můžete zmínit některé známé absolventy, kteří vaší školou prošli?

„Učili se u nás často sportovci, lidé, kteří se pohybují v různých obchodních firmách i na vedoucích postech, ve státních institucích i institucích, které mají co dočinění s Evropskou unií. Najdeme mezi nimi také úspěšné podnikatele. Po jejich stopách jsme však cíleně nepátrali. Letos ale budeme slavit 25 let a na známé absolventy se určitě zaměříme.“

Do vedení školy jste nastoupila v roce 2002. Musel to být opravdu křest ohněm, respektive vodou... I vaší školy se totiž nemalou měrou dotkly ničivé povodně.

„Máte pravdu. S odstupem musím říct, že to bylo skutečně děsivé. Když jste téměř po krk ve vodě, tak vše řešíte věcně, s nadhledem. Na emoce nezbývá čas. Člověk si realitu uvědomuje až zpětně... Tehdy jsem ve školní budově strávila celkem 40 hodin. Nejprve s cílem zachraňovat majetek, po zjištění, že voda je mocný pán, pak pouze s cílem sledovat vzestup a pokles vodní hladiny, dění kolem a uvnitř budovy. Měli jsme tu zhruba dva a půl metru vody. Suterény byly úplně zaplavené. Nic příjemného to nebylo. Fotografie, kterými jsme zdokumentovali události těchto dní, jsou však jedinečné. Vždyť vidět místo automobilů na Husovce motorové nafukovací čluny s potápěči - to se často nevidí, že?“

Jaké byly škody?

„Během čtyř dnů po vyčerpání vody bylo vyvezeno 24 tun kontaminovaného nábytku a vybavení ze suterénu. Voda se dostala do kabinetů, učeben, šaten. Byly to náročné dny, ale zvládli jsme to. Kolegové i žáci, kteří mohli, přišli a pomáhali. Začátek školního roku nebyl ohrožen. Vlastně nebyly zpřístupněny pouze šatny...“

Vraťme se do přítomnosti. Momentálně realizujete plno projektů, které byly podpořeny z evropských peněz. Co si můžeme například představit pod projektem Záchytná síť?

„Jsme skutečně škola, která realizuje mnoho projektů. Během dvou let jsme získali z evropských fondů zhruba 17 milionů korun. Projekt Záchytná síť se snaží pomoci žákům, kteří mají prospěchové problémy, nebo hůře zvládají nové učivo. Někdy jsou to žáci, kteří mají problém s přechodem ze základní školy na střední. Tento projekt jim pomáhá nároky středoškolského vzdělávání zvládnout. Vyučující všech předmětů vytvářejí elektronické materiály, které jsou žákům k dispozici. Ti k nim mají přístup jak ze školy, tak i z domova. S materiály mohou pracovat, připravovat se na výuku. Navíc jim učitelé nabízejí konzultace v odpoledních hodinách, takže mají možnost látku s pedagogem probrat i mimo vyučovací hodiny. Odezva je vynikající! K materiálům se vracejí i žáci posledních ročníků při přípravě na maturitu, využívají je i posluchači všech oborů dálkového studia.“

Kdy projekt skončí?

„Na konci letošního roku, nicméně s vytvořenými materiály budou žáci i pedagogové pracovat i v dalších letech.“

Jaký je o vaši školu zájem?

„Nemůžeme si stěžovat, reakce návštěvníků jsou velice příznivé. Demografický vývoj se samozřejmě jako ve většině škol projevil, v minulosti jsme zaznamenali však pouze mírný úbytek žáků.“

Už jsme napsali

Štítky Zaostřeno na školy, Střední škola obchodní, České Budějovice, střední škola, projekt, Drbna.cz, materiál, Evropská unie, Česká národní banka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Střední škola obchodní letos oslaví čtvrtstoletí  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.