České Budějovice
HistoričkaDRBNA HISTORIČKA: Odvážný snímek dámy na velocipédu, měl mezi muži v 19. století velkou oblibu
V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii českobudějovické ulice Nová. Ta je dnes spojená hlavně s poliklinikou Sever, před jejím vznikem ale v ulici sídlilo mnoho jiných zajímavých institucí. Například přímo v budově polikliniky měl svého času ateliér budějovický fotograf Johann Rundensteiner, který tam vyfotil velice populární snímek dámy na velocipédu.
KulturaOsud Rejnoka od Jana Kaplického i Domu umění je nejistý, město však oba projekty stále zvažuje
Budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS) sdělila, že projekt na výstavbu „Rejnoka“ od Jana Kaplického stále existuje. Jeho realizaci však stojí v cestě nízké využití českobudějovických kulturních institucí. To se týká jak programu, tak návštěvnosti. Pokud se tento problém podaří vyřešit, město se dle primátorky k projektu opět vrátí.
SpolečnostMezinárodní stáže Erasmu+ pomáhají k profesnímu růstu studentů SPŠSE České Budějovice
Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické České Budějovice mohou díky projektu Erasmus Mobility+ od roku 2018 pravidelně vyjíždět na pracovní stáže do zahraničních firem. Jde o krátkodobé stáže v zahraničních firmách, v nichž studenti tráví 2 pracovní týdny. Projekt přináší studentům jedinečnou příležitost rozvíjet své odborné i jazykové znalosti a dovednosti na mezinárodní úrovni.
KulturaProgram spojený s českobudějovickým titulem EHMK již přilákal 25 tisíc lidí, příští rok nabídne dalších deset akcí
České Budějovice navštívila vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová. S primátorkou města probírala možnosti evropské spolupráce, budoucí investice i rozvoj regionu. Klíčovým tématem bylo také získání titulu Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Aktivity spojené s titulem již přilákaly 25 tisíc lidí. Příští rok nabídne EHMK dalších deset akcí.
SpolečnostStudie ukázala možnou podobu mola v parku Háječek, sloužit má pro kotvení lodí, relaxaci i svatební obřady
Dříve opomíjený městský park Háječek prochází v současné době jednou změnou za druhou. Zanedbaný altán se proměnil v populární kavárnu, zmizel plot oddělující park od zahrady planetária a v jeho těsné blízkosti přibyly ručně malované modely planet a dřevěný fotopoint s výhledem na město. Nová mlatová cesta pak vezme návštěvníky parku na soutok Vltavy a Malše. Právě s ním má město nyní největší plány. Na soutoku obou řek chce vystavět nové vyhlídkové molo. Hotové by mohlo být již v příštím roce.
ZprávyE.ON otevřel v Českých Budějovicích nový dobíjecí hub, napájet může až 10 elektroaut najednou
Největší a nejvýkonnější v celém kraji. Těmito slovy lze popsat nový dobíjecí hub, který společnost E.ON vybudovala u českobudějovické pobočky hypermarketu Globus. Najednou obslouží až 10 automobilů a nabízí nejvýkonnější dobíjecí stanice v celém Jihočeském kraji.
KrimiZloděj okradl zloděje. Českobudějovičtí strážníci rozpletli opravdu netradiční krádež kola a koloběžky
Hlídka českobudějovických strážníků se zasadila o rozpletení překvapivě komplikovaného případu krádeže jízdního kola a elektrokoloběžky. Na první pohled banální a nesouvisející incidenty se proměnily v příběh plný nečekaných zvratů a překvapivých odhalení.
SpolečnostNa náměstí v Českých Budějovicích přibylo dalších devět stromů, časem je doplní i nové lavičky.
Zeleň na náměstí Přemysla Otakara II. má mezi místními velký úspěch. Stromy poskytují stín k sezení, zkrášlují veřejný prostor a dokonce pomáhají s jeho ochlazením v horkých letních měsících. Po domluvě s místními firmami a památkáři se vedení města rozhodlo počet stromů na náměstí ještě navýšit.
SportBolí to, řekl po utkání se Slováckem František Straka. I přes další neúspěch však své svěřence pochválil
Hlasy trenérů po utkání 11. kola první fotbalové ligy Dynamo České Budějovice - FC Slovácko. Přečtěte si vyjádření trenérů po utkání 11. kola první fotbalové ligy Dynamo České Budějovice - FC Slovácko. Trenér Straka své svěřence za jejich výkon pochválil. Tým se podle jeho slov stále zlepšuje.
ZprávyEmeritní primář českobudějovické nemocnice Ladislav Šabata byl oceněn za svůj přínos nukleární medicíně
Zástupci České společnosti nukleární medicíny slavnostně ocenili emeritního primáře Ladislava Šabatu. Českobudějovické oddělení nukleární medicíny vedl mezi roky 1996 až 2013.







![MODA Fashion Day[s] oslaví deset let galavečerem v Českém Krumlově](/t/w640/files/drbna/images/page/2026/08/10/size4-17863822306413-2-moda-fashion-day-s-oslavi-deset-let-galavecerem-v-ceskem-krumlove.jpg.webp)


