Vyhledávání

Nalezené články: "Železná panna"

Hradební věž Manda připomínala středověký ráz městského centra až do začátku 20. století

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii Kněžské ulice, jejíž středověký ráz až do začátku 20. století připomínala hradební věž Manda. Ta byla zbořena v roce 1904, aby umožnila snazší průchod k Jihočeskému muzeu.

DRBNA HISTORIČKA: Lázně Ferdinandovy stály podél levého břehu Mlýnské stoky

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na pohled z období před rokem 1911. Jsou na něm klasicistní Ferdinandovy lázně. Ty si nechal nechal postavit v roce 1887 Ferdinand Hrbek.

DRBNA HISTORIČKA: Rybářská brána stála v Hroznové ulici do 19. století

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko mimo jiné snímku ze 30. let minulého století. Na něm je monumentální štít klášterního kostela. Víte, že se nedaleko odtud nacházela do 19. století také Rybářská brána?

DRBNA HISTORIČKA: Ulička ke klášteru měla pozoruhodnou bránu

Historik Jan Schinko se dnes rozepsal o uličce, která vede z České ulice na Piaristické náměstí. Dříve tady stávala brána, kterou ale nechala radnice zbourat. Jaké všechny pověsti se vážou k sousoší, které v uličce najdeme? I to se dozvíte v dalším...

DRBNA HISTORIČKA: Bašta Otakarka dostala jméno po zakladateli Českých Budějovic

Jan Schinko se v dnešním dílu Drbny historičky rozepsal o baště v Biskupské zahradě. Dlouhá léta neměla jméno, nakonec ji ale pojmenovali po zakladateli Českých Budějovic Přemyslu Otakaru II.. S velkou pravděpodobností prý vypadá dnes jako na konci...

DRBNA HISTORIČKA: Nevěstince v Českých Budějovicích

Dnešní díl Drbny historičky se věnuje nevěstincům v Českých Budějovicích. Víte, kde všude ve městě byly? A proč se nacházely zvlášť mimo střed města? I to se dozvíte v dalším povídání historika Jana Schinka.

DRBNA HISTORIČKA: Art deco zasáhlo i průmysl a tvary automobilů

Jan Schinko pokračuje v sérii článků o architektuře. Dnes se zaměřil na styl Art deco. Víte, kde ve městě Art deco najdete? A kdy se do Budějc vůbec dostalo? A proč jej někteří nazývají třetím kubismem?

DRBNA HISTORIČKA: Veřejný dům Port Artur

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko domu Port Artur Na Pěkné vyhlídce. Bývalo zde inseminační středisko Plemenářského podniku. Dům byl ale pověstný něčím úplně jiným. Patřil totiž mezi "veřejné domy pro pány".

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Věznice a popraviště

Naší českobudějovickou vazební věznici, která sídlí v Justičním paláci na břehu Malše, zná asi každý. Samozřejmě, že většina z nás ji zná pouze zvenku. Jen poměrně málo lidí bylo vevnitř na exkurzi, a ještě méně z nás tam pobylo i delší dobu. Jak to...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tři zajímavosti o Hardtmutově vile

Dnes se zastavíme u Hardtmuthovy vily. Nebudeme rozebírat její historii, ale zaměříme se pouze na tři zajímavosti, které mají vztah k této krásné stavbě.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.