Vyhledávání

Nalezené články: "Drbna historička"

DRBNA HISTORIČKA: Justiční palác vznikl počátkem minulého století

Zatímco Vláda České republiky v těchto dnech a týdnech řeší investici do nového justičního areálu poblíž českobudějovického nádraží, věnoval Jan Schinko nový díl Drbny historičky justičnímu paláci poblíž řeky Malše.

DRBNA HISTORIČKA: Dům číslo 53 v České ulici byl módním salonem

Jan Schinko věnoval nový díl Drbny historičky dalšímu domu v České ulici, která patří mezi jedny z nejstarších v Budějcích. V domě s číslem 53 sídlila podle nápisu dámská a pánská módní síň. Krejčovství v něm provozoval František Šťastný....

DRBNA HISTORIČKA: V roce 1930 byla v České Holírna. Sídlil tam i pivovar

Jan Schinko se v pravidelném seriálu Drbna historička podíval na domy v České ulici. Ten s číslem 34 vlastnil Samuel Kodíček a provozoval v něm kadeřnictví a holírnu. Ve vedlejším domě býval Pivovar Solnice.

DRBNA HISTORIČKA: Páralů měli oblíbenou drogerii. Domu se také říkalo U Červeného raka

V dnešním dílu Drbny historičky se od Jana Schinka dozvíme něco o domu číslo 19 na tehdejším náměstí Svobody. Od roku 1906 ho vlastnil Karel Páral a měl v něm známou drogerii. Jeho rodina se věnovala i bylinkám. Domu se také říkalo U Červeného raka,...

DRBNA HISTORIČKA: V České 37 se dal sehnat švestkový kompot za jednu korunu

Jan Schinko se v dalším dílu Drbny historičky podrobněji podíval na historii domu číslo 37 v České ulici. Nacházel se tady obchod U Kamarýtů, kde se prodávalo smíšené zboží. Byla v něm ale i prodejna potravin, zeleniny, zlatnictví nebo krejčovství....

DRBNA HISTORIČKA: Ulička ke klášteru měla pozoruhodnou bránu

Historik Jan Schinko se dnes rozepsal o uličce, která vede z České ulice na Piaristické náměstí. Dříve tady stávala brána, kterou ale nechala radnice zbourat. Jaké všechny pověsti se vážou k sousoší, které v uličce najdeme? I to se dozvíte v dalším...

DRBNA HISTORIČKA: Jaká je historie kandelábrů na náměstí?

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o českobudějovickém náměstí. Podíval se na historii kandelábrů, které tady dřív byly. Víte, co to jsou kandelábry? A k čemu sloužily? Podle Schinka se vyrábí i dnes, vypadají už ale jinak.

DRBNA HISTORIČKA: Nevýhodou budějcké tramvajové sítě byla jednokolejka

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Mariánském náměstí a tramvajích v Budějcích. Víte, jak se dříve Mariánské náměstí jmenovalo? Jak dlouho přes něj jezdily tramvaje nebo proč právě budějcké tramvaje nakonec odjely do Mostu?

DRBNA HISTORIČKA: Cukrárna v Piaristické ulici byla jednou z nejstarších ve městě

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii cukrárny U Černé růže v Piaristické ulici. Podle Schinka je v provozu už od roku 1869 a byla jednou z prvních kaváren ve městě.

DRBNA HISTORIČKA: V domě v České ulici se našla polozemnice z počátků města

I dnes si Jan Schinko připravil další díl Drbny historičky. Věnoval se památkovému domu v České ulici, kde se našla polozemnice z počátků města.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.