Vyhledávání

Nalezené články: "Drbna historička"

DRBNA HISTORIČKA: V Panské byla vinárna ve srubu

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko podniku, které se jmenoval Víno v Panské. V Panské ulici se totiž v roce 1994 otevřela vinárna ve srubu. Jak se vzal v Panské ulici srub? Kdo v domě číslo 14 bydlel? A co všechno se v něm nacházelo?

Doprava v centru se po změnách zklidnila. Město bude chtít ale koncept opravit

Téma dopravy je v Českých Budějovicích vždy jedním z největších. Jinak tomu nebylo ani u změn, které naplánovalo v centru města bývalé vedení radnice. Projekt zklidnění dopravy v centru funguje už několik měsíců. I tak si na něj ale někteří řidiči...

Stavbu naší nejstarší přečerpávací elektrárny pod šumavským Černým jezerem doprovázely tragické nehody

Šumavské Černé jezero se může pyšnit technickým unikátem. Přečerpávací vodní elektrárnou, která v roce 1930 vznikla jako první v Čechách a jednalo se o zázrak techniky. Ačkoli si tehdejší projektanti počínali velmi nadčasově, nevyhnuli se problémům....

DRBNA HISTORIČKA: V Rabenštejnské hradební věži se také bydlelo

Dnešní díl Drbny historičky je o Rabenštejnské věži. Historik Jan Schinko dal dohromady několik textů od památkářů, a také vzpomínky pamětníků. Věděli jste, že se v Rabenštejnské věži i bydlelo?

DRBNA HISTORIČKA: Obrazy Hynka Kotta se dostaly až do Ameriky

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko vzpomínce na malíře Hynka Kotta, který byl spolumajitelem Předního mlýna. Čemu všemu se věnoval? A jak moc úspěšný malíř to byl?

DRBNA HISTORIČKA: Jaká je historie domu číslo 51 v České ulici?

V dnešním díle Drbny historičky se dozvíme něco o historii domu číslo 51 v České ulici. Úzce souvisí s domem číslo 6 na náměstí, protože se tudy do obchodů na náměstí zaváželo zboží. Jaké? A kdo všechno tady sídlil? I o tom se Jan Schinko rozepsal.

DRBNA HISTORIČKA: Na Černé věži bydlelo v minulém století najednou až 12 lidí

Jan Schinko věnoval další díl Drbny Historičky českobudějovické Černé věži. Kdo ji hlídal v první polovině minulého století? A jaká byla pracovní doba hlídače, který tam v jednu dobu žil s dalšími 11 lidmi? Na tyto otázka odpovídá text budějckého...

DRBNA HISTORIČKA: Ve městě máme z hlediska architektury zastoupeny od gotiky po současnost všechny slohy

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko architektuře v Budějcích. Jaké styly u nás nenajdeme? A čím je zajímavý dům číslo 14 v Široké ulici? I to se dozvíte v dnešním textu budějckého historika.

DRBNA HISTORIČKA: U Mlýnské stoky bývalo první neoficiální autobusové nádraží

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Senovážnému náměstí, konkrétně v den 1. května 1959, kdy se konal prvomájový průvod. Na snímku můžeme vidět alegorické vozy. Co všechno na něm ale ještě je? TO se dozvíte v textu známého historika.

DRBNA HISTORIČKA: Domovní čísla zavedla Marie Terezie od roku 1770

V dalším dílu seriálu Drbna historička se dozvíte něco o historii domu číslo 23 v České ulici. Na průčelí domu jsou ve štuku tři zlaté hrušky, dostal proto jméno U Tří hrušek. Kromě toho se Jan Schinko podíval také na to, jak se dříve ve městě...

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.