Vyhledávání

Nalezené články: "Německý dům (Ostrava)"

DRBNA HISTORIČKA: Dům odborů, Klub strojařů nebo Klub mladých. I tak se říkalo budějcké Besedě

Historik Jan Schinko se v dalším díle Drbny historičky rozepsal o budějcké Besedě. Jak se jí říkalo, proč ji měl nahradit nový Národní dům, a proč z jeho stavby nakonec sešlo? Dozvíte se také, kdo všechno v Besedě podnikal, a kdy byla uzavřena...

DRBNA HISTORIČKA: Most v ulici Karla IV.

Další dll Drbny historičky věnoval Jan Schinko mostu v ulici Karla IV. Ten se totiž aktuálně opravuje. Jaká je ale jeho historie? A odkdy se stal Mlýnský potok úzkou stokou? I to se dozvíte v dnešním povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Silvestr v Českých Budějovicích

I poslední den v roce vám přineseme oblíbené povídání historika Jana Schinka. Ten se dnes podíval na silvestrovské oslavy ve městě v průběhu věků. Víte, kdy se vůbec začal Silvestr slavit? A jaký repertoár převažoval v tento den v divadle?

Lidé budou moct diskutovat s autory návrhu parku v Dukelské. Chystá se veřejná prezentace

Už tuto středu bude v zasedacím sále zastupitelstva představen veřejnosti vítězný návrh na revitalizaci parku v Dukelské ulici. Prezentace se zúčastní také autoři návrhu z ateliéru Rusina Frei. Akce začíná pro veřejnost ve čtvrt na šest.

Německých okupantů bylo při vojenských přehlídkách plné náměstí, popisuje rok 1939 Jan Schinko

Dne 15. března 1939 bylo v Českých Budějovicích nevlídné počasí (dnešním hovorovým slovníkem hnusně) hned od rána. Jedna babička později hodnotila ten den jadrně: „Byla sibérie, jako když se čerti žení a na zemi sajrajt.“ Ráno přijely německé složky...

DRBNA HISTORIČKA: Divadlo a Jirsíkova ulice

Víte, kde dřív byla Musejní ulice? Nejen té se v dnešním díle Drbny historičky věnoval Jan Schinko. Rozepsal se i o budově divadla a o Bílé věži.

MĚSTO PŘED STO: Soužití Čechů a Němců nebylo jednoduché

Němci byli součástí Českých Budějovic už od dob jeho vzniku. Vzájemné soužití s českými obyvateli ale nebylo vždy růžové.

MĚSTO PŘED STO: I když se v Besedě řešila politika, měla hlavně široký rozsah kulturní a hospodářský

Budějcká Drbna přináší osmý díl seriálu, který vznikl ve spolupráci s historikem Janem Schinkem u příležitosti stoletého výročí republiky. Jaké proměny se ve městě za sto let odehrály? Nyní se zaměříme na budějckou Besedu.

DRBNA HISTORIČKA: Jak to bylo s Biskupskou ulicí

Do roku 1827 byla Biskupská ulice nenápadnou ulicí, která končila na vysoké hradbě a nazývalo se to tam V Koutě. Na nábřeží Malše se ani nechodilo, protože mezi vysokou hradbou a parkánovou hradbou byl prostor parkán, ve kterém bydlel městský kat....

DRBNA HISTORIČKA: Staré nádraží zničilo bombardování v roce 1945

Na pohlednici je zachycena Nákladní třída (dnes Nádražní) od Nádražní (dnes Průmyslové) směrem k Lannovce. Pojmenování ulic je na první pohled nejasné, ale odpovídá to času před rokem 1908. Průmyslová totiž byla v letech 1875 až 1972 Nádražní...

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.