Vyhledávání

Nalezené články: "Vincenc Vogarelli"

DRBNA HISTORIČKA: Poslední stavitel Černé věže se přiženil na starou poštu a stal se poštmistrem

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii domu, který stál na místě dnešního koldomu. Kromě hostince tady byla také pošta, kterou jeden čas vedl Vincenc Vogarelli. Ten má mimochodem na svědomí stavbu Černé věže.

DRBNA HISTORIČKA: V poštovní stáji čekalo na rozvoz zásilek až 50 koní, jezdili až do Rakouska

Ani dnes nechybí nový díl Drbny historičky. Historik Jan Schinko se tentokrát podíval na Poštovní a telegrafní úřad v Českých Budějovicích. Dozvíte se například, proč bylo na úřadu ustájeno okolo 50 koní, nebo jak je budova pošty spojená se...

DRBNA HISTORIČKA: Jak se stavěla Černá věž? Málokdo si všimne kladení kvádrů

První letošní díl Drbny historičky se Jan Schinko podíval na Černou věž, respektive na zdivo, ze kterého je postavena. Jaký byl systém pokládání jednotlivých kvádrů? A proč se do nich vytesávaly dírky?

DRBNA HISTORIČKA: Stará pošta

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko staré poště, která původně stála na náměstí. Věděli jste, že zde byly také čtyři benzinové pumpy? A co nahradilo poštu po jejím přestěhování na Senovážné náměstí? To vše se dozvíte v dnešním dílu.

Do Budějc se vrací královské Slavnosti železné a zlaté

Do Českých Budějovic se po dvou letech vrací dvoudenní Slavnosti železné a zlaté České Budějovice 2019, jediná královská slavnost v jižních Čechách. V pořadí již třetí slavnosti se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září na třech lokalitách centra...

DRBNA HISTORIČKA: Jan Neruda nazval Budějce Florencií mezi českými městy

Původní náměstí nemělo konkrétní jméno. Říkalo se mu prostě Hlavní náměstí. První název přišel až v roce 1915, když ho německá radnice pojmenovala Kaiser Franz Josef – Platz. Na fotografii je vidět jihozápadní kout náměstí. Víte, proč jsou v této...

DRBNA HISTORIČKA: Renesance se do Českých Budějovic dostávala pozvolna

Pozdní gotika ve městě neskončila ze dne na den, ale prolínala se ještě kolem roku 1550 s renesancí. Přibližně první renesanční stavbou byla městská sýpka (solnice) z roku 1531.

Budějčáci mají k Černé věži velký vztah. Někteří jsou nervózní a mají depresi, když ji nevidí

Ani na Štedrý den nemůže chybět pravidelný seriál Drbna historička. Jan Schinko se zaměřil na dominantu celého města, Černou věž. Ochoz věže je obklopen 16 toskánskými sloupky. Ty nechal vybudovat Vincenc Vogarelli, jeden ze tří stavitelů, kteří se...

Ještě na konci 19. století měla Černá věž o čtyři metry méně, nakloněna je prý o 36 centimetrů

Černá věž je ve městě a široko daleko takový pojem, že by se mohl udělat několikadílný seriál. Do jednoho článku to nelze vtěstnat. A tak se historik Jan Schinko věnuje výstavbě tohoto úchvatného symbolu Budějc ve druhé části.

O stavbě Černé věže se rozhodlo v roce 1547, dokončena byla třetím stavitelem o třicet let později

Černá věž je ve městě a široko daleko takový pojem, že by se mohl udělat několikadílný seriál. Do jednoho článku to nelze vtěstnat. Historik Jan Schinko se věnuje výstavbě tohoto úchvatného symbolu Budějc.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.