čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Retrospektiva Budějcké Drbny: Jaký byl uplynulý rok?

Rok se opět nachýlil ke svému závěru, a tak je čas bilancovat. Jaké zprávy čtenáře Budějcké Drbny zaujaly? Anebo se dotkly spousty z vás? Případně jaké považujeme za důležité připomenout? V tradičním silvestrovském přehledu možná najdete události, na které se jen tak nezapomíná.

ČTETĚ TAKÉ: Připomeňte si sportovní události roku 2014 na jihu Čech

Stejně jako vloni jsme do následujícího výčtu záměrně nezařadili tragické události, které se na jihu Čech v uplynulých dvanácti měsících odehrály. Ano, byla jich spousta a bohužel se těšily největší přízni čtenářů... Jenže v roce 2014 se stalo i mnoho pozitivních věcí, které si určitě zaslouží oživit.

Leden

Premiéra na druhou

První miminko roku bývá vždy tím nejmedializovanějším v následujících dvanácti měsících. Nejinak tomu bylo i letos, ovšem tentokrát se v budějcké porodnici povedl husarský kousek. Manželům Fošumovým z Římova se totiž na Nový rok brzy ráno narodila dvojčata - chlapečci Deniel a Dominik.

Jako první se v roce 2014 narodila dvojčata Fošumova

Matka zrůda

Dvaadvacetiletá Anna J. z budějckého sídliště Šumava se v polovině ledna pokusila zabít svou tříapůlletou dcerku přimícháním fridexu do kelímku s jogurtem. Ta naštěstí díky včasné lékařské pomoci z události vyvázla bez vážnější újmy, její matka si však odpyká ve vězení patnáctiletý trest.

Matka se pokusila zabít svou dceru jogurtem s fridexem

Únor

Sbohem tradičnímu názvu

Neobsahuje dostatečné množství tuku, a tak se už nemůže jmenovat Pomazánkové máslo. Rozhodnutí Evropské unie jihočeské Madetě nadobro zakázalo její produkt distribuovat pod tímto názvem. Nově se oblíbená pochoutka jmenuje Jihočeské tradiční pomazánkové.

Pomazánkové máslo je minulostí, rozhodl Brusel

Návštěva z Hradu

Přísná bezpečnostní opatření, speciální jídelníček v hotelu a tradiční bonmoty. Na jih Čech v únoru dorazil na dlouho očekávanou návštěvu prezident Miloš Zeman. Strávil tady tři nabité dny, které ale v polovině přerušil cestou do Prahy. V Poslanecké sněmovně totiž musel vyslovit důvěru nové vládě.

Zeman dostal na uvítanou cestovní pas a sklenku Budvaru

Březen

Primátorova noční můra

Podpis u nevýhodného dodatku smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu vrátil k soudu kauzu českobudějovického primátora Juraje Thomy. V březnu tak na něj státní zástupce opětovně podal obžalobu, která vycházela z dalšího šetření policie. Dodnes není případ uzavřen.

Budějcký primátor Juraj Thoma byl obžalován

Z Budějc až k moři

Režisérský debut známého budějckého herce Jiřího Mádla spatřil světlo světa v závěru třetího měsíce roku 2014. Rodinný film Pojedeme k moři, ke kterému vycházející hvězda tuzemské kinematografie napsala i scénář, ukazuje spoustu zákoutí srdce jižních Čech i další známá místa.

Jiří Mádl: „Natočil jsem film, teď už dokážu všechno!“

Duben

Smrt na denním pořádku

Tisíc dopravních nehod a dvacet mrtvých od začátku roku podnítilo jihočeskou policii v dubnu spustit bezpečnostně informační kampaň, která měla zapůsobit na širokou veřejnost. Počet tragických havárií byl totiž meziročně třikrát takový. Nakonec na silnicích v Jihočeském kraji letos zemřelo 70 lidí, což je o šestnáct víc než v loňském roce.

Jihočeská policie rozjela kampaň Zastav jízdu smrti

Opřeli se do šlapaček

Lepšící se počasí umožnilo zahájit sezonu cyklistům. Za její oficiální start byla považována spanilá jízda po nové stezce z Budějc do Hluboké, která pokračovala až k Jaderné elektrárně Temelín. Po chladném ránu tam všechny návštěvníky rozehřál bohatý doprovodný program i koncert kapely Divokej Bill.

Pod chladicími věžemi zahájily sezonu čtyři tisíce lidí

Květen

Studentský měsíc

Jdou proti proudu, a proto sklízí mezi svými vrstevníky takový úspěch. Pořadatelé Budějovického Majálesu nesklouzli k mainstreamu a svou akci si dělají po svém. A daří se jim to skvěle! Největší studentský festival ve městě se povedl i v letošním roce na jedničku.

Budějovický Majáles nabídne rekordně bohatý program

O nás bez nás

Vzporou by se dalo nazvat vyjádření nesouhlasu obyvatel Nového Vráta s plánovanou výstavbou takzvaného Hlinského přivaděče. Nespokojení občané, zástupci magistrátu i projektantské firmy několik hodin diskutovali o efektivitě chystané komunikace, která by vedla dopravu z dálnice na Rudolfovskou.

Lidé se bouří proti Hlinskému přivaděči z dálnice D3

Červen

Když hvězdy září

Poprvé na fotbalovém stadionu v Roudném se sešly hvězdy českého šoubyznysu, ale také známé tváře z různých sportovních odvětví, aby se všichni společně zúčastnili charitativní fotbalové exhibice. Spousta slavných osobností letos přilákala k pažitu rekordní počet návštěvníků a budějcká nemocnice tak díky nim získala 150 tisíc korun.

Díky fotbalové exhibici dostane nemocnice 150 tisíc

Krásné náměstí

Soutěže krásy většinou nepřekročí hranice hlavního města. Maturantka Roku je ale dílkem party budějckých autorů a velkých patriotů zároveň, a proto ty nejkrásnější čtvrťačky každého ročníku se vždycky koncem června sjíždí na náměstí Přemysla Otakara II. předvést svou krásu i dovednosti.

Jana Šišková je nejkrásnější Maturantkou Roku 2014!

Červenec

Zanádražka roste

Nebylo budějckého řidiče, kterého se tohle dopravní omezení aspoň okrajově nedotklo. Uzavírka Dobrovodské kvůli pokračující výstavbě zanádražní komunikace začala v červenci a skončila až těsně před koncem letošního roku. Ale stála za to! Zbrusu nový úsek, který se napojil na širokou komunikaci vedoucí od Starých Hodějovic kolem Mladého a kynologického cvičiště v Suchém Vrbném, zase dopravu ve městě o kus zrychlil. Jen ty turbo kruháče se s pochopením veřejnosti moc nesetkaly...

Uzavírka Dobrovodské začíná! Půl roku musíte po objížďce

Příroda se zase ozvala

Sice ne tak silně jako v červnu 2013, ale ani tentokrát na nás nezapomněla. O kom je řeč? No přece o všemocné čarodějce přírodě. Stačil jeden letní přívalový déšť a část města během několika desítek minut plavala. Tentokrát naštěstí bez větších škod na majetku.

Dobrovodský potok se po silném dešti rozvodnil

Srpen

Jako na Islandu

Gejzír stříkající do výšky asi patnácti metrů tehdy přehlédl málokdo. Při rekonstrukci Pražské třídy se k vodovodnímu potrubí přiblížil pracovní stroj víc, než bylo zdrávo a show pro Budějčáky mohla začít. Dodávka vody do okolních domů byla obnovena rychle, ale fotka budějcké fontány kolovala po sociálních sítích ještě několik dní.

Fréza udělala z vodovodu na Pražské fontánu

Cesta z města

Na ranní návrat z víru letního velkoměsta bude ještě dlouho vzpomínat dnes už bývalý budějcký primátor Juraj Thoma. U mostu v Biskupské ulici byl napaden dvěma mladíky, kteří mu tak rázem přichystali několikadenní nedobrovolné volno. Prý se mu chtěli pomstít za jednu starší záležitost. Nutno ale dodat, že na tuto událost jen tak nezapomenou ani oba výtečníci, na které si policie patřičně posvítila.

Juraj Thoma skončil po napadení dvěma mladíky v nemocnici

Září

Nejlepší na světě

Agentura Art4Promotion převzala na podzim v americkém Las Vegas celosvětové ocenění za loňskou multimediální show Živly. Ještě před tímto slavnostním okamžikem však mohla tisícům nejen jihočeských diváků v rámci festivalu Vltava žije na Náplavce u Dlouhého mostu představit neméně velkolepou Bouři.

Budějce ožily nejlepší multimediální show světa

Historie zapomenuta

Obyvatelé sídlišť Vltava, Šumava a Máj se konečně dočkali. Ve Čtyřech Dvorech, přímo za Hokejovým Centrem Pouzar na místě, kde ještě před několika lety pochodovali po buzeráku vojáci, vyrostl nový multifunkční Park Čtyři Dvory. Od září v něm najdou vyžití lidé všech generací.

Otevřeno! Kasárna nahradila jedinečná relaxační zóna

Říjen

Zabetonovaný podchod

Návštěvníci hřbitova svaté Otýlie, kteří využívají podchod pod Pražskou třídou, se letos dočkali jeho rekonstrukce. Než však byl tunel pod hlavním tahem na Tábor a do hlavního města otevřen, stavební firma musela řešit jednu velkou nepříjemnost. Část podchodu se zřítila a vnitřek zalil beton.

Strop podchodu u hřbitova se zřítil

Ano, bude líp

Opravdu? To se ukáže v nadcházejících čtyřech letech. Kanceláře na českobudějovickém magistrátu totiž po říjnových komunálních volbách obsadila spousta nových tváří. Máme nového primátora, sedm náměstků, nové vize. Jak se představy nově vzniklé čtyřkoalice podaří vládnoucí garnituře přetavit ve skutečnost, budeme pozorně sledovat.

V Budějcích zvítězilo ANO 2011, sociální demokraté druzí

Listopad

Mráz je jeho kamarád

Tohle tady ještě nebylo! Budějovický Budvar se vrhnul do nepoznaných vod a připravil fajnšmekrům netradiční nápoj. B:Cryo sice vypadá jako pivo, první doušek jej také připomíná, poté však přichází hřejivá chuť destilátu. To všechno díky vymrazování vody přímo v láhvi.

Budvar hlásí velkou novinku. Přemrzlé pivo pro fajnšmekry

Už aby byla!

Na dálnici D3 čekají všichni jako na smilování. Po nespočtu nepříznivých informací dorazily do Budějc konečně i nějaká pozitiva. Trasu obchvatu města nezměníme, podoba Pohůreckého tunelu také zůstane podle plánu, příští rok se začnou stavět další úseky dálnice a po celé jihočeské „dé-trojce“ až na hranice se projedeme v roce 2021. Aspoň takové jsou plány ŘSD...

Dálnice D3 hlásí pokrok. Trasa obchvatu Budějc se nezmění

Prosinec

Nezaseknul se

Nezřízeným davovým šílenstvím by se dala nazvat nejnavštěvovanější akce Budějovického adventu. Bohatému programu oblíbené kulturní události předvánočního období jasně dominují okamžiky, kdy se kaskadér převlečený za anděla spouští na laně z Černé věže na náměstí. Také letos jeho let se zájmem sledovalo několik tisíc lidí.

Anděl přiletěl už popatnácté. Na Černé věži dlouho neotálel

Pekelná Kaplice

Pozadu ale v letošním roce nezůstali ani pořadatelé naprosto unikátní události v jihočeské Kaplici. Krampus show přilákala do malého příhraničního města na Českokrumlovsku takový počet lidí, se kterým organizátoři snad ani nepočítali. Kaplické ulice i okolní silnice byly doslova přeplněné. Strašidelní čerti s alpskou tradicí prostě táhnou!

Krampusové rozpoutali v centru Kaplice peklo na zemi

Štítky retrospektiva, rok 2014, přehled událostí, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.