Vyhledávání

Nalezené články: "Markgraf"

České Budějovice před sto lety čelily finančním výzvám. Jaký byl městský rozpočet?

V roce 1925 představil budějovický starosta Král úsporný rozpočet, který počítal s výdaji 8 023 000 korun. Město se navíc potýkalo s bytovou krizí, kterou se pokusilo řešit výstavbou nájemních domů. Jaké neshody panovaly před sto lety na městské...

Prodám, koupím, vyměním. Co nabízela budějovická reklama před sto lety?

Dnes nás reklama pronásleduje na každém kroku – v televizi, na internetu i na lavičkách v parku. Ale jak vypadala reklama před sto lety v budějovických novinách? Zapomeňte na agresivní slogany a křiklavé bannery. Tehdejší inzeráty byly malé umělecké...

DRBNA HISTORIČKA: Gotický dvojdomek Špalíček byl spjatý s českobudějovickou komunitou kožešníků

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na historii několika gotických domů v Kněžské ulici. Přečtěte si o osudu těchto zapomenutých budov, které byly spjaté s vlivnou komunitou kožešníků.

DRBNA HISTORIČKA: Krajinská byla nejvýznamnější obchodní ulicí ve městě

V dalším dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Krajinské ulici. Dříve patřila mezi nejvýznamnější obchodní ulice ve městě. Sbíhaly se sem všechny obchodní cesty od Prahy a Plzně.

DRBNA HISTORIČKA: Kubismus do Budějc pronikl kolem roku 1912

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko kubismu. Víte, kdy tento směr poprvé pronikl k nám do Českých Budějovic? A kde se poprvé objevil? I to se dozvíte v dalším povídání.

DRBNA HISTORIČKA: Markgraf byl nejstarší závod svého druhu ve městě

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko podíval na dům číslo 4 v Krajinské ulici. Oficiálně to byl Kožešinový dům, továrna čepic a sklad dámských klobouků, Antonín Markgraf. V průběhu let se ale mnohé změnilo.

MĚSTO PŘED STO: Stavělo se

Po 28. říjnu 1918 setrvávaly v nové Československé republice rakouské zákony. Aby to mělo právní rámec, vydal se první zákon, kterým se převzaly rakouské normy a pak postupně 18 nových zákonů. Ve stavebníci platily dlouho staré c. k. zákony. Zprvu...

MĚSTO PŘED STO: Dámy chodily pro pokrývky hlavy k modistce, pánové ke kloboučníkovi

Budějcká Drbna přináší třetí díl seriálu, který vznikl ve spolupráci s historikem Janem Schinkem u příležitosti stoletého výročí republiky. Jaké proměny se ve městě za sto let odehrály? Nyní se zaměříme módu.

DRBNA HISTORIČKA:  Krajinská před rokem 1925

Ke každému čtvrtku už neodmyslitelně patří Drbna historička. Jan Schinko se v dalším pokračování této oblíbené pravidelné rubriky zaměřil na budějckou Krajinskou ulici.

„Šulistovo zboží známo, jakostí se chválí samo.“ Firma Šulista patřila k moderním budějckým obchodům

Další díl Drbny historičky od Jana Schinka se věnuje firmě Šulista, která sídlila v ulici U Černé věže. Přestože dvakrát dům, kde firma sídlila, vyhořel, pořád patřili Šulistů k vyhlášenému obchodu.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.