Vyhledávání

Nalezené články: "Josef Záruba"

DRBNA HISTORIČKA: Kněžská ulice pohledem Gustava Braunera. Jak ji namaloval?

Další díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko pohlednici profesora kreslení Gustava Braunera. Nebo alespoň té, na které je vidět část Kněžské ulice. Kromě této části Budějc se podíval i na samotného autora pohlednice.

DRBNA HISTORIČKA: V roce 1921 byla Kaufmannova ulice přejmenována na Holečkovu

Čtvrteční díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko ulici Holečkova, která dnes ústí na Pražskou. Víte, kdy ulice vznikla? A jak se jmenovala původně? V roce 1928 byla součástí investičního programu, v rámci kterého se měly otevřít ve městě nové...

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské sídlila První realitní a zprostředkovací kancelář. Vlastnil ji Václav Kahuda

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko znovu Kněžské ulici. Tentokrát se ale rozepsal o domu s nápisem Václav Kahuda. Víte, k čemu dům sloužil? A kdo v něm bydlel? Dnes v něm najdeme restauraci Life is Dream.

DRBNA HISTORIČKA: V Kněžské 33 sídlil kartáčník, ale i módní salon

Dnešní díl Drbny historičky bude o domech v Kněžské ulici. Konkrétně o domu číslo 33. Co nebo kdo v něm sídlil? Právě o tom se dnes rozepsal Jan Schinko.

DRBNA HISTORIČKA: Prvním ředitelem hudební školy byl Vilibald Scheiber

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky hudební škole na rohu Skuherského a Otakarovy ulice. Prostor, kde škola stojí, byl původně prolukou se statutem stavební parcely. Tuto proluku koupila v roce 1907 Matice školská a o rok později už zde...

DRBNA HISTORIČKA: Secese v Českých Budějovicích

I dnes pro čtenáře máme další díl povídání historika Jana Schinka. Ten se tentokrát zaměřil na secesi v Českých Budějovicích. Víte, co slovo secese znamená? A kde všude ji ve městě najdeme?

DRBNA HISTORIČKA: Nádraží mohlo stát u cukrovaru

Na konci roku 2022 by se měly Budějce konečně dočkat opraveného vlakového nádraží. Jak to ale bylo s touto budovou v historii? Kdy se začalo o novém nádraží jednat a proč vznikla lávka do Pětidomí? To se dozvíte v dalším povídání Jana Schinka.

Roubal, Kopáč nebo Heidinger. Jih Čech se stal místem nejedné brutální vraždy

Ostře sledované případy, ale i méně medializované vraždy, se během pětadvaceti let staly na jihu Čech. Pár případů, které se vryly do paměti nejednoho člověka, řešili kriminalisté i v centru Českých Budějovic. Pro „zametení“ stop si Jihočeský kraj...

DRBNA HISTORIČKA:  Krajinská před rokem 1925

Ke každému čtvrtku už neodmyslitelně patří Drbna historička. Jan Schinko se v dalším pokračování této oblíbené pravidelné rubriky zaměřil na budějckou Krajinskou ulici.

Na náměstí proti hotelu U stříbrného zvonu městská rada 12. ledna 1928 povolila zřízení benzinové stanice

Tradiční čtvrteční seriál Drbna historička nechybí ani tentokrát. Historik Jan Schinko se věnuje budějckému náměstí.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.