Historička

DRBNA HISTORIČKA: Silvestr v Českých Budějovicích

I poslední den v roce vám přineseme oblíbené povídání historika Jana Schinka. Ten se dnes podíval na silvestrovské oslavy ve městě v průběhu věků. Víte, kdy se vůbec začal Silvestr slavit? A jaký repertoár převažoval v tento den v divadle?

DRBNA HISTORIČKA: Vánoce ve městě

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko ohlédnul za tím, jak se ve městě stavily Vánoce. Jaké zvyky se dodržovaly? Kdy byl ve městě poprvé ozdoben vánoční strom před radnicí? A kdo pravidelně vyhrával soutěž o nejlepší vánoční výkladní skříň?

DRBNA HISTORIČKA: Trhy na Piaristickém náměstí se začaly konat na konci 18. století

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko trhům na Piaristickém náměstí. Víte, co se na nich původně prodávalo? A kde všude trhy ve městě probíhaly?

DRBNA HISTORIČKA: Piaristické náměstí nebylo vždy hezké

Dnešní díl Drbny historičky věnoval Jan Schinko Piaristickému náměstí. Jeho název se objevil na konci 18. století. Víte, proč vlastně nejde o klasické náměstí? A od kdy se v Solnici skladovala sůl? I o tom se dnes Jan Schinko rozepsal.

DRBNA HISTORIČKA: Moderní slovo parfumerie se nepoužívalo, bylo to prostě voňavkářství

Dnešní povídání Jana Schinka je o domu, který nesl nápis Otakar Kámen. Víte, kdo Otakar Kámen byl? A kde všude ve městě měl obchody? A proč se prodejně s parfémy říkalo voňavkářství? I to se dočtete v dnešní Drbně historičce.

DRBNA HISTORIČKA: Jako první zavedl ve městě anglické kakesy Tomáš Mühlstein

Jan Schinko se v dnešním díle podíval na Sterneckovu ulici. Víte, kde ji dnes najdeme? A jaké všechny domy a provozovny se v ní nacházeli? To se dozvíte v další Drbně historičce.

DRBNA HISTORIČKA: Budějcké náměstí v roce 1936

Jak vypadalo náměstí v roce 1936? Právě na to se v dnešním dílu Drbny historičky podíval Jan Schinko. Kde na náměstí byla benzinová pumpa? A kam lidé chodili do vyhlášené cukrárny?

DRBNA HISTORIČKA: Hudební škola za Bohuslava a Otakara Jeremiášových byla pojmem nejen ve městě

Už minulý týden se historik Jan Schinko rozepsal o hudební škole v Českých Budějovicích. Dnes se podíval na to, jak se škola během let měnila, a také na to, že kdyby se stihl schválit nový územní plán, nemusela vůbec stát na svém místě.

DRBNA HISTORIČKA: Prvním ředitelem hudební školy byl Vilibald Scheiber

Jan Schinko věnoval dnešní díl Drbny historičky hudební škole na rohu Skuherského a Otakarovy ulice. Prostor, kde škola stojí, byl původně prolukou se statutem stavební parcely. Tuto proluku koupila v roce 1907 Matice školská a o rok později už zde...

DRBNA HISTORIČKA: Budějce se zviditelnily díky mincovně. Měla vyšší produkci než ta pražská

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko podíval na bourání hradeb u řeky. Víte, co dnes stojí na jejich místě? A kde se ve městě nacházela mincovna, která Budějce proslavila?

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.